Jak vybrat správnou sekačku

Jak vybrat správnou sekačku

Aby váš trávník vypadal opravdu výborně, je k jeho pravidelné údržbě zvolit správný typ sekačky. Budete-li přemýšlet, jaký typ sekačky, zda elektrickou, benzínovou či akumulátorovou zvolit, musíte si ujasnit pár základních věcí.

Nejdříve si uvědomte, na jak velkou plochu bude sekačka určena. Pro menší travnaté plochy s rovným nebo členitým povrchem je vhodné použít spíše elektrické sekačky, které jsou připojeny k elektrické síti. Benzínová sekačka je pak určena pro rozlehlejší plochy, kam by elektrická sekačky díky omezení napájení, nemohla dosáhnout. Benzínové sekačky jsou také vhodné pro nerovný a více členitý povrch.

Šířka záběru velice důležitá. Tato šířka je přímo úměrná velikost trávníku. Výrobci nejčastěji uvádějí tyto údaje:

32 cm 200 m2
40 cm do 350 m2
40–45 cm 500 m2
45–53 cm 1 000 m2
53 cm a více 1 000 m2

Asi nejdůležitějším aspektem, který musíte velice dobře promyslet, je motor sekačky. Ten má vliv především na výkon, údržbu, startování a také na délku životnosti sekačky. Čím je větší plocha trávníku, tím sekačka potřebuje větší záběr nožů.

Důležitá jsou také kolečka. V zásadě platí, že čím jsou kolečka větší, tím lepší. Kvalitní sekačky mají v kolečkách kuličková ložiska. Rozhodně vám nedoporučujeme pořizovat kolečka plastová. A to z toho důvodu, že jsou hůře ovladatelná, hůře zatáčí a jejich délka životnosti je krátká.

Co se týče obalu, ze kterého je sekačka vyrobena, můžeme rozdělit na plastové, plechové nebo ze slitiny hliníku. Plastové jsou rozhodně velice špatnou volbou. Sekačka je sice lehčí, ale méně odolný nárazům a doba jeho životnosti je tak krátká. Druhým materiálem je plech. Ten se používá mnohem častěji a je vhodný na náročnější terén. Sekačka vyrobená ze slitiny hliníku je tou nevhodnější volbou co do kvality a délky životnosti.

O webu

Naše internetové stránky jsou věnovány těm, kteří mají zájem dozvědět se informace, které se týkají elektrických sekaček. Dozvíte se zde, jaký typy elektrický sekaček existují a na jaký terén jsou nejvhodnější. Získáte přehled o tom, jaké jsou kladné a záporné stránky těchto sekaček a na co se při výběru zaměřit a na co si dát pozor. Pokud vás zajímá právě toto, naše stránky jsou pro vás ty pravé.